Sorucevapla.com
0 beğenilme 0 beğenilmeme

    Öğretici Tarih  yazıcılığın ilk temsilcisi eski Yunan da yaşamış olan Tukididestir.Öğretici tarihte,topluma fayda sağlamak,toplumun milli ve ahlaki değerlerini geliştirmek amaçlamıştır. 

   Buna göre, öğretici tarih yazıcılığını,günümüzün araştırmacı tarih yazıcılığından ayıran temel unsur aşağıdakilerden hangisidir? 

A- olayların yerini ve zamanını belirtme 

B- olayları objektif bir şekilde aktarma 

C- olaylar arasında ilişki kurma 

D-olayın kahramanları hakkında bilgi verme

Cevap B neden b olduğunu açıklayabilirmisiniz?

19 Ağustos 2016 Tarih kategorisinde Tuğbazdmr (70 puan) sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Merhaba,


Öğretici tarih yazıcılığını hikayeci ve araştırmacı tarih yazıcılığından ayıran en önemli faktör zaten budur.

Hikayeci tarih yazıcılığı sadece yapılan OLUMLU şeyleri konu alır, yani sadece galibiyetleri konu edinir mağlubiyetten bahsetmez.


Geçelim asıl cevaba; burada şöyle bir tariz yapılığı kanaatindeyim. Günümüz araştırmacı tarih yazıcıları genellikle konulara objektif bakmaktan kaçınıp bu tarz tarih yazıcılığında tarihi olaylar tek bir sebebe dayandırılmamış, dönemin toplumsal, ekonomik, siyasi, dini, kültürel yapıları ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Bu tür tarih yazıcılığında tarihi olaylar kaynaklara dayalı olarak araştırılır ve başvurulan kaynaklar eserde dipnot olarak belirtilir. Araştırıcı tarih yazıcılığında olayların gelişimi, yeri, zamanı, sebepleri ve sonuçları ve bunlar arasındaki ilişkiler bir bütün olarak değerlendirilmiştir.

2 Eylül 2016 berkberk (80 puan) cevapladı

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
12 Nisan Tarih kategorisinde Seda41 (60 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
2 Eylül 2016 Tarih kategorisinde berkberk (80 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
Soru Cevap Sitesine hoş geldiniz. Sitemizde üyeler soruyor ve yine üyeler cevaplıyor. Tamamen ücretsiz üyelik oluşturarak bilmediğiniz yada kafanıza takılan konuları sorun üyelerimizden bu konu yada konularla ilgili bilgisi olan(lar) cevaplasın. Paylaşıma dayalı sistem umarız işinize yarar.

4,696 soru

3,059 cevap

376 yorum

12,448 üye

4,696 soru
3,059 cevap
376 yorum
12,448 üye