Sorucevapla.com
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Ekim 2011 eylem (75 puan) sordu

3 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap

Bilgisayar kasasında neler bulunur? Kasanın yan kapağını açınca neler ile karşılaşırım önce onları yazalım... 

Kasada bulunan parçalar 
1-Anakart 
2-İşlemci 
3-Ram 
4-Harddisk 
5-Ekran kartı* 
6-Ses kartı* 
7-Cdrom cdwr vb. 
8-disket sürücü 
9-Ethernet kartı* 
10-power supply (güç kaynağı) 
11- Card Reader ( SD kartlarını vs okuyan cihaz )

(*anakartında onboard olarak bulunanlarda bulunmayabilir) 
 
Siz buradan seçin. Bence en önemlileri anakart ve işlemci.
İlla tek bir cevap olsun derseniz bence işlemcidir. 

 

11 Ekim 2011 soru (12,045 puan) cevapladı
öncelikle çok güzel örnek vermişin.
çalışır ama bir işe yaramaz. örneğin ekran kartı olmadan hiç bir işlem gerçekleştiremezsin. işlemci olmadan işlem gerçekleştiremezsin. anakart olmadan işlem gerçekleştiremezsin... bunun gibi. yani insanda öyledir  kalbi olmadan olmadan bazı şeyleri gerçekleştiremez. beyni olmadan işlem gerçekleştiremez. karaciğeri olmadan işlem gerçekleştiremezsin. yani insanda olduğu gibi kartlarda da önemsiz organ yoktur.
Anakart  olmadan hiç birinin bir anlamı yok neden hepsının takıldıgı yer anakart oldugu için 1. yazılan her zaman önemlı olandır.
0 beğenilme 1 beğenilmeme
Ram
RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak işlemcinin RAM'deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür.

Bilgisayarın herhangi bir anda meşgul olduğu programlarla ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşması önemlidir. RAM miktarı ne kadar çok olursa, işlemci kullandığı bilgilerin o kadar fazla bir miktarını RAM'e yazabilir ve oradan okuyabilir, bu da bilgisayarınızın performansını arttırır.
10 Ekim 2011 misafir cevapladı
0 beğenilme 0 beğenilmeme

En önemli olan kartı olmaz. Hepsi önemli çünkü. Biri olmasa diğeri çalışmaz.

25 Ekim 2011 ZAFER (2,098 puan) cevapladı
Yanlış anlama ama senin mantığın elleri olmadan insan yaşamayaz gibi olmuş. Nasıl ki vücudumuzun en önemli organı hangisidir diye sorabiliyorsak bilgisayar kasası için de sorabiliriz. Yukarıdaki bazı parçalar (kasa üzerindekilerden bahsediyorum) gereksiz yada ekstra olabilir. Örneğin ekran kartı ses kartı O/B olabilir. CD sürücü, disket sürücü, ethernet kartı, kart okuyucu gibi elemanlar olmadan da bir bilgisayar çalışabilir.

Yani anakart , işlemci, ram, harddisk, (Power Supply kasa için elektriğin gelmesini ve anakarta iletilmesini sağlar ) bir bilgisayarın çalışabilmesi için yeterlidir.
Soru Cevap Sitesine hoş geldiniz. Sitemizde üyeler soruyor ve yine üyeler cevaplıyor. Tamamen ücretsiz üyelik oluşturarak bilmediğiniz yada kafanıza takılan konuları sorun üyelerimizden bu konu yada konularla ilgili bilgisi olan(lar) cevaplasın. Paylaşıma dayalı sistem umarız işinize yarar.

4,559 soru

2,870 cevap

371 yorum

11,934 üye

4,559 soru
2,870 cevap
371 yorum
11,934 üye